petak, 21. listopada 2016.

Biciklom do zdravlja

biciklomdozdravlja

Kod ljudi koji se aktivno bave vožnjom bicikla, poslije dvije godine puls postaje sporiji, što znači da srce radi efikasnije i produktivnije. Biciklizam jača kardiovaskularni sistem, poboljšava cirkulaciju krvi i rad disajnih organa. Vožnja bicikla jača nervni sistem, smanjuje mentalni stres, smanjuje sklonost ka neurozama. Oni koji često voze bicikl, po prirodi, mentalno se isključuju od dnevnih briga i problema
Vožnja bicikla stimuliše metabolizam i pomaže u gubljenju težine. Moguće je da, bez promjene načina ishrane, izgubite šest do osam kilograma za godinu. Fizičkim naporom, do kojeg dolazi zbog okretanja pedala, gubi se težina zbog topljenja nagomilanih masnih naslaga. Ipak, ako želite da oslabite brže, hrana mora da bude niskokalorična, tako da se postigne negativan balans između kalorija koje se unose i troše.
Stručnjaci preporučuju da je za mršavljenje potrebno redovno i često voziti bicikl. Najbolje svaki dan, jedan do dva sata. Samo se sa tako dugotrajnom fizičkom aktivnošću pokreću procesi koji dovode do sagorijevanja masti. Ako jako dugo niste vozili bicikl, bolje je da počnete sa 15-30 minuta dnevno, postepeno dodajući pet do 10 minuta. Upala mišića je sasvim normalna pojava, a ako se desi, prestanite sa vožnjom bicikla na nekoliko dana. Slušajte tijelo, neka se postepeno navikne na povećanje intenziteta opterećenja.
Posebnu pažnju tokom treninga treba posvetiti sopstvenom pulsu. Ako vam je cilj sagorijevanje masti, puls mora biti u opsegu od 120 do 150 otkucaja u minuti. Ako je vaš puls sporiji od 120 otkucaja u minuti, moraćete da vozite većom brzinom. Ako je puls preko 150 otkucaja u minuti, potrebno je da smanjite brzinu. Preporučena brzina je 15-20 km/h.

Nema komentara:

Objavi komentar

Uvijena maslenica sa sirom

Jako fina pogača koja se može praviti sa ili bez sira Sastojci Tijesto: 500 g glatkog brašna 1 jaje 250 ml vode (ja sam stavljala...