četvrtak, 21. lipnja 2018.

NAUČITE KAKO DA GA NAPRAVITE: Sirup od koprive idealan lijek za čišćenje krvi, liječi reumu i artritis

Sirup od koprive od davnina se koristi za čišćenje krvi, ali je i ukusan i osvježavajući napitak ako znate kako da ga pripremite.
Ovaj sok je dobar i protiv reume i artritisa, a kako koprive imaju mnogo željeza koriste ga i u borbi protiv anemije.
Čak ga piju oni koji imaju astmu i probleme sa kožom. Takođe, vjeruje se da sprječava respiratorne i urinarne probleme, ali i gubitak kose.
U nastavku pogledajte kako ga možete pripremiti:
Potrebno vam je:
– 1 kg listova mlade koprive,
– 2,5 litre vode i
– šećer (500 gr na svakih 500 ml tečnosti).
Priprema:
Operite i ocijedite listove koprive, pa ih potopite u vodu i krčkajte na srednjoj temperaturi oko sat vremena, dodajući vodu koja ukuha. Procijedite, pa dodajte šećer i miješajte dok se ne istopi u potpunosti. Dobijeni sirup sipate u staklene flaše i dobro zatvorite. (Listovima koprive možete dodati i listove ribizle u odnosu 1:1)

PUNO SOLI U HRANI BUKVALNO UBIJA VEOMA VAŽNU STVAR U VAŠEM STOMAKU

Znali ste da je mnogo soli loše po zdravlje, ali niste imali pojma šta to radi vašim crevima
Hrana sa velikim količinama soli može da ubije veliki broj crevnih bakterija
Novi podaci ukazuju na to da velika potrošnja soli može biti smrtonosna za određene crevne bakterije, a to može doprineti visokom krvnom pritisku i bolestima koje utiču na imuni sistem. Naučnici su već odavno svesni veze između visokog krvnog pritiska i velikog unosa soli u organizam, ali nisu znali na šta sve ona može da utiče.
Osim povišenog pritiska, ishrana koja sadrži velike količine soli može da ubrza progresiju autoimunih bolesti, kao što je multipla skleroza (MS). Istraživanje su vodili naučnici eksperimentalnog i kliničkog istraživačkog centra i Centar za molekularnu medicinu “Maks Delbruk” u Berlinu u Nemačkoj.
Šta je laktobaktilus?
Tip bakterija nazvan laktobaktilus se nalazi u fermentisanoj hrani, poput kiselog kupusa, jogurta i sira, a smatra se za “dobre” bakterije. Lekari kažu da te bakterije obično pružaju zaštitu od određenih bolesti.
Prošle godine su naučnici utvrdili da laktobaktilus inhibira rast nekoliko bakterijskih patogena otpornih na lekove i da može pomoći u smanjenju zapaljenja bubrega kod žena sa lupusom. Najnovija studija, predstavljena na konferenciji Britanskog kardiovaskularnog društva u Mančesteru u Velikoj Britaniji, govori da bi konzumiranje puno soli moglo da ubije laktobaktilus bakterije i da time povećati rizik od bolesti.
Ishrana sa mnogo soli ubija laktobaktilus
Istraživači su otkrili da su laktobaktilus bakterije kod miševa uništene kada su oni jeli hranu sa mnogo soli. Miševi su demonstrirali simptome neurološkog stanja sličnog multiploj sklerozi koje se naziva encefalomielitis. Autori studije su otkrili da se simptomi encefalomielitisa i broj TH17 ćelija mogu smanjiti davanjem probiotičkih kultura laktobaktilusa, koje su stabilizovale krvni pritisak miševa.
Autori su zatim pokušali da replikuju svoje nalaze kod ljudi. Oni su regrutovali 12 zdravih muškaraca koji su konzumirali po 6 grama soli dnevno u trajanju od dve nedelje. Do kraja druge nedelje, autori su otkrili da je kod većine učesnika laktobaktilus bio eliminisan iz mikrobioma koji žive u digestivnom sistemu. Kao i miševi, muškarci u studiji su imali veći krvni pritisak i povećan broj TH17 ćelija tokom konzumacije soli.
Potrebno je više studija
Iako naučnici već znaju da TH17 ćelije utiču na mikrobiom creva, novi zaključak je da so ubija zdrave bakterije u mikrobiomu. Sve više i više naučnika istražuje ulogu koju bakterije igraju u bolestima, ali ima puno nepoznanica kada je u pitanju kako telo reaguje sa bakterijama koje se nalaze u crevima. Autori studije tvrde da je potrebno više istraživanja kako bi bolje razumeli kako zdravlje stomaka utiče na zdravlje drugih sistema tela, kao što je kardiovaskularno zdravlje, i stepen do kog bi probiotici mogli da pruže korisne tretmane za lečenje stanja kao što je visok krvni pritisak.
– Ne možemo isključiti mogućnost da postoje i druge osetljive bakterije koje su jednako važne kao laktobaktilus. Ovo bi mogao biti vrh ledenog brega u korišćenju bakterija za lečenje ozbiljnih bolesti. – kaže autor studije prof. Dominik N. Muler.

nedjelja, 17. lipnja 2018.

Krešenti


Sastojci

  • Tijesto
  • 350 g mekog brašna
  • 200 g masti ili maslaca
  • 150 g šećera
  • jaje
  • žutanjka
  • korica limuna, prstohvat soli
  • vanilin šećera
  • 2 žlice ruma
  • 150 g mljevenih badema ili oraha
  • bjelanjka
  • Glazura
  • 100 g čokolade za kuhanje
  • 40 g maslaca










Priprema

1.

Miješati mast, šećer, vanilin šećer, jaje, žutanjke, koricu limuna, dodati brašno i rum. Zamijesiti tijesto i ostaviti u hladnjaku bar jedan sat.

2.

Od tijesta oblikovati kuglice veličine trešnje, umočiti ih u bjelanjke.

3.

Uvaljati ih u mljevene bademe ili orahe.

4.

Složiti ih na lim obložen papirom za pečenje. Peći 20 minuta na 180°C.

5.

Na pari rastopiti čokoladu sa maslacem, spajati ih i spremiti u kutiju.


Uvijena maslenica sa sirom

Jako fina pogača koja se može praviti sa ili bez sira Sastojci Tijesto: 500 g glatkog brašna 1 jaje 250 ml vode (ja sam stavljala...