četvrtak, 28. rujna 2017.

'SITUACIJA JE KRITIČNA! Donosimo vam popis svih osnovnih i srednjih škola te vrtića u Zagrebu koji su još pod azbestom, evo gdje je najgore



Nova školska godina vratila je učenike u školske klupe, a velik broj njih još nad glavama ima azbestne krovove.

Iako je Grad obećao da će ih većina biti zamijenjena ove godine, to se ipak nije dogodilo. Posljednjih je godina došlo do poboljšanja situacije, no cijeli niz dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola i dalje ima problema s azbestom. Obišli smo nekoliko škola i vrtića da provjerimo kakva je situacija, a ravnatelji uglavnom kažu kako jedva čekaju da se azbest ukloni, ali da su oni tu nemoćni.

Na čekanju

U dječjem vrtiću Ivane Brlić Mažuranić u Dubravi u planu je totalno preuređenje cijelog objekta, koji bi se trebao rušiti. Krov se tijekom vremena održavalo koliko se moglo, no ravnateljica Mira Božić kaže da je objekt star 40 godina i vrijeme čini svoje.

- Znalo nam je čak i curiti jer su se ploče bile potrgale. Istekao im je rok trajanja jer su starije od 20 godina, a djeca su se katkad u popodnevnim satima igrala na krovu. Penjali su se gore jer je krov nisko, pa bi znali slomiti neku od ploča - kaže ravnateljica.

Probleme s azbestom imaju i u Dječjem vrtiću Prečko, gdje su se roditelji mališana bunili zbog tog opasnog materijala. Ravnateljica Ljiljana Šarić kaže da je u tijeku proces izdavanja građevinske dozvole za rušenje objekta, koje bi trebalo početi iduće godine. Situacija je nešto bolja u dječjem vrtiću Kolibri u Dubravi, na čijem krovu nisu azbestne ploče, nego eternit, s malo azbesta. U tom vrtiću čekaju odgovor Ureda za energetiku jer su ove godine, kao i prošle, tražili da im se zamijene popucale ploče.

Dopisi gradu

Nije bolje ni u osnovnim školama. U OŠ Matka Laginje, smještenoj u Donjem gradu, kažu da je u tijeku izrada projektne dokumentacije te očekuju da će se azbestni krov ukloniti sljedeće godine.

- Azbestni krov nalazi se samo na jednom dijelu iznad dvorane, koji nije u sklopu škole. Iz Grada su nam poručili da će na ljeto iduće godine početi zamjena krova - kaže ravnatelj Božidar Bilafer, koji tvrdi da djeca nisu bila ugrožena jer azbestni krov nije popucao. No, svejedno paze da djeca što manje borave u tom dijelu škole.

Trenutno se mijenja krov u OŠ Marina Držića, čija ravnateljica Marica Nemet pojašnjava kako su azbestne ploče uklonjene u lipnju, kada u školi nije bilo učenika, a bude li se sve odvijalo prema planu, do kraja godine trebali bi imati novi krov.

- Od Vijeća roditelja dobili smo više zahtjeva kojima se tražila zamjena azbestnih ploča jer se ipak radilo o cijelom krovu - prisjeća se Nemet.

U OŠ Julija Klovića taj je posao završen: azbestni krov je zamijenjen u kolovozu. To su morali učiniti: njima su nad glavama bile ploče postavljene u 80-ima, a ravnatelj Ivan Kljajo kaže kako je odmah nakon što je struka propisala da ploče nisu prikladne za školu počeo slati dopise Gradu kako bi se one zamijenile.

Nije zdravo

Puno bolja situacija nije ni u srednjim školama: za krov u X. gimnaziji ravnateljica Željka Frković kaže kako je trenutno u tijeku izrada projektne dokumentacije te bi radovi na uklanjanju azbesta trebali početi iduće godine. U Elektrotehničkoj školi kažu kako su svjesni činjenice da su im čak tri objekta pokrivena azbestom, no nadaju se da će iduće godine dobiti sredstva kako bi mogli početi s radovima.

Iako je krov u dobrom stanju, ravnatelj Renato Matejaš kaže kako je svjestan “da to nije zdravo”. Jednakog je mišljenja i ravnatelj Poštanske i telekomunikacijske škole Zlatko Sviben, no u njegovoj je školi situacija kritična: azbestni krov počeo je propuštati vodu.

- Bili smo u planu obnove za ovu godinu, ali to se nije dogodilo. Krov je u groznom stanju i, iskreno, ne usudim se poslati domara na krov da makne lišće i vidi u kakvom je točno stanju jer se bojim najgoreg. Djeca nisu ugrožena, ali sanacija je hitna - ističe Sviben.

Popis objekata

1. DV GAJNICE, Peruanska 1

2. DV REMETINEC, Remetinečki gaj 25

3. DV I.B. MAŽURANIĆ, Cerska bb

4. DV ZVONČIĆ, Voltino 48

5. DV JABUKA, Čulinec i Retkovec

6. DV PREČKO, Jarnovićeva

7. DV KOLIBRI, Miroševečka

8. DV MEDVEŠČAK, Vlaška

9. DV CVRČAK, Gjalskoga 29a

10. OŠ CVJETNO NASELJE, Cvjetna cesta 17

11. OŠ J. KLOVIĆA, Nova cesta 133

12. OŠ I. MAŽURANIĆA, Javorinska ul. 5

13. OŠ M. DRŽIĆA, Nalješkovićeva ul. 4

14. OŠ D. TRSTENJAKA, Krčka ul. 3

15. OŠ MLADOST, Karamanov prilaz

16. OŠ SESVETE, Ul. Ivana Gorana Kovačića 19

17. OŠ N. TESLE, Ul. Ivana Matetića Ronjgova 67

18. OŠ D. CESARIĆA, Đalskoga ul. 29

19. OŠ S.S. KRANJČEVIĆA, Bogišićeva ul. 13

20. OŠ M. LAGINJE, Ul. Matka Laginje 13

21. OŠ BUKOVAC, Trnac ul. 42

22. OŠ K.Š. ĐALSKOG, Mlinarska cesta 35

23. OŠ J. KAŠTELANA, Ul. Vladimira Ruždjaka 2a

24. ELEKTROTEHNIČKA ŠKOLA, Konavoska ul. 2

25. PTt ŠKOLA, Trg John F. Kennedy 9

26. X. GIMNAZIJA, Ul. Vjekoslava Klaića 7

27. STŠ FAUSTA VRANČIĆA, Avenija Marina Držića 14

srijeda, 27. rujna 2017.

PETROV POTVRDIO SADRŽAJ DOKUMENATA KOJE JE JUTARNJI EKSKLUZIVNO OBJAVIO Todorić je održao prezentaciju i rekao da će nelikvidnost biti 2,3 mlrd.




Čelnik Mosta i predsjednik Sabora u vrijeme izbijanja krize u Agrokoru Božo Petrovgostovao je u srijedu u emisiji Pressing na N1 televiziji. Petrov je pričao o tome kako je i kada saznao za probleme u koncernu, kako je došlo do famoznog tajnog sastanka s Ivicom Todorićem u Vladi i što je vlasnik Agrokora tada otkrio Vladi.Vi ste bili sudionik noćnog sastanka u Vladi s Todorićem. On tvrdi da ste se i prije htjeli naći s njim?

- Što biste vi napravili u situaciji da godinu dana slušate da postoje ogromne poteškoće u funkcioniranju Agrokora, svi znamo koliki utjecaj ta kompanija ima na hrvatsko gospodarstvo. Dosta jezovito zvuče informacije i u to vrijeme razgovarate nasamo s ministrom financija koji kaže "nema problema", odete u Vladu, tamo kažu da je to predimenzionirano. Biste li vi poslali poruku Todoriću da ako postoje problemi da se zatraži sastanak s najvišim vrhom Vlade. Ja sam u trenutku kada nitko nije htio čuti što se događa u Agrokoru, niti ministar financija niti predsjednik Vlade, poslao poruku gospodinu Todoriću da smo zabrinuti za stanje i da bi bilo dobro da zatraži sastanak. Ovo moljakanje... Gospodin Todorić, sada više bloger... Možda mu je lakše tako gledati svijet. - rekao je Petrov.

On je rekao da ste ga zvali da se nađete nasamo?

- Ma nije istina. Možda je to netko njemu tako rekao da on to lakše prihvati. Nisam ja njega niti zvao, čuo se s njim, tražio nasamo sastanak ... Na samom uvodu tog sastanka on u Vladi je rekao da se osjetio slobodnim zatražiti za sastanak jer je čuo da sam ja zainteresiran za razvoj situacije. Ja sam izabran od strane hrvatskih građana, s druge strane u tom trenutku izvršavam jednu od najvećih dužnosti u državi i osjećam se odgovornim za ono što se događa.

Zašto biste vi, kao predsjednik Sabora, rješavali situaciju, a ne Vlada? - pitao je voditelj emisije Petrova nakon što je on rekao da je inicijativa za sastanak s Todorićem potekla od njega.

- To je logično pitanje. Ja sam izabran od hrvatskih građana i osjećam se odgovornim za ono što se događa, a riječ je o velikim problemima u Agrokoru, i naravno da sam obavio razgovore s premijerom i Vladom koji su mi rekli da oni nemaju takve informacije. "Možda malo predimenzioniraš stvari" - rekli su mi tada, a na kraju se sve dogodilo u šest tjedana koliko se i predviđalo. Na sastanku u Vladi Todorić je sam rekao da mu do lipnja fali milijardu i pol kuna - rekao je Petrov.

Kako je organiziran sastanak

Šef Mosta nastavio je dalje:

- Znate tko je trebao prvi reagirati? Svojevrsno Vijeće za financijsku stabilnost koje o financijskoj stabilnosti izvještava Vladu. Tu sjedi guverner HNB-a Boris Vujčić, predstavnici HANFA-e. Je li se itko zapitao jesu li oni ikada poslali kakvo izvješće o bilo kakvom problemu vezanom uz stabilnost Agrokora i na njegov utjecaj na tržište i financijsku stabilnost države. Nisu. Guverner Vujčić kaže da je sve pomno pratio i da je svatko sve znao. Građani Hrvatske nisu.

U kojem trenutku ste vi s premijerom organizirali sastanak s Todorićem?

- Ako nitko ne želi reagirati, što je bio slučaj, preuzmete sami inicijativu. Nađete čovjeka s vezom u Agrokoru i zamolite ga da kaže gospodinu Todoriću da zamoli za sastanak u Vladi. On je to učinio i kontaktirao tadašnjeg predstojnika Ureda premijera Davora Božinovića. Ja nisam Plenkoviću u tom trenutku rekao kako je došlo do sastanka, samo sam želio da se otvori pitanje Agrokora i da postane javno - rekao je Petrov.

Novinar Jutarnjeg Frenki Laušić prije pola sata je objavio da je Todorić tražio novce od Vlade na sastanku. Je li taj sastanak i razgovor sniman?, upitao je voditelj Petrova.

- Ne znam je li netko to snimao, nisam bio predsjednik Vlade pa ne znam kako to funkcionira, kod mene u Saboru se, koliko znam, nije snimalo.

Todorić tražio novac

Koliko je novaca tada tražio Ivica Todorić za spas koncerna? - pitao je voditelj.

- Ja sam gospodina Plenkovića zamolio da od Todorića prije sastanka zatraži izvješće o stanju u Agrokoru. Oni su to sastavili i iz toga je bilo vidljivo da je Agrokor u problemima. Gospodin Todorić je rekao da će u lipnju nelikvidnost iznositi milijardu i pol kuna, uz to da on na računu ima 800 milijuna kuna koje mu je odobrila banka.

Koliko je Todorić zapravo tražio? Vi ste rekli milijardu i pol milijuna kuna, a ministrica financija Martina Dalić 2,3 milijarde kuna pa vas Todorić proziva da ni ne znate koliko vas je novaca tražio?

- On je na sastanku jasno rekao da će nelikvidnost biti 2,3 milijarde kuna i da on ima 800 milijuna kuna, što znači da mu je trebalo milijardu i pol kuna. Todorića očito dobro služi pamćenje i sigurno ima dokumentirano koliko je tražio novaca od Vlade.

Što ste mu rekli?, pitao je voditelj.

- Ja sam u tom trenutku rekao da država nema milijardu i pol kuna i da bi to bila intervencija u tržište. Mi nismo ničija samoposluga i tržište ne smije tako funkcionirati.

Nezadovoljni vlasnik koncerna

Kako je reagirao Plenković?

- On je sve saslušao kao diplomat i rekao da treba razmisliti.

Je li istina da je Todorić bio jako neraspoložen?

- Vjerojatno je jako bio nezadovoljan sa mnom jer sam ja rekao da te novce ne može dobiti.

Pet dana kasnije Zdravko Marić dolazi u ime premijera Todoriću u Agrokor?

- Ja sam isto od blogera čuo tu informaciju. Je li relevantno ono što govori gospodin Todorić... Istina će kad-tad izaći na vidjelo. Čujem da je stigla i kaznena prijava. Vjerojatno ćemo svi mi biti pozvani kao svjedoci, neki kao osumnjičenici.

Kako doživljavate blogove Todorića, kao autentične ili kao "vađenje" iz ove situacije?

- Neke od tih stvari koje on iznosi ja nisam znao. Istina će kad tad izaći na vidjelo.

Kako je nastao Lex Agrokor

Todorić piše na blogu da je Vlada već 3. ožujka radila na Lex Agrokoru. Je li to istina da se to već tada radilo?

- Sve što se radilo na Lex Agrokoru bilo je u domeni ministrice Dalić.

Tko je to pisao?

- To pitajte ministricu Dalić. Kompletan nacrt tog zakona došao je tjedan ili tjedan i pol prije donošenja u Ministarstvo pravosuđa. Tada smo i mi iz Mosta prvi put vidjeli zakon.

Vi ste glasali za njega?

- Da. U tom trenutku zakon je spriječio kolaps. Gospodin Todorić govori tada da mu fali milijardu i pol kuna i da bi pripremio tvrtke na IPO (inicijalnu javnu ponudu dionica), ali ne može. U tom trenutku otkrijete da on više nema što založiti od vlasništva tvrtke kako bi dobio kredit, a nedostaje tih milijardu i pol kuna. U tom trenutku znate da nakon toga slijedi kolaps, da slijede deseci tisuća otkaza, pad banaka i dobavljača koji su kreditirali Agrokor. Lex Agrokor je bio jedina mogućnost da se to izbjegne. Problem je model po kojem se kasnije po tom zakonu financirao Agrokor - rekao je Petrov.

Kaznena prijava

Kako vi u mjesec dana nakon što informacije dobivate samo od dobavljača, kako vi dolazite od trenutka da podižete kaznenu prijavu?

- Ovako, ja o Agrokoru slušam cijelu 2016. godinu sve do dobivanja informacija iz same tvrtke. Ja sam prijavu podnio na temelju informacija koje su svima bile dostupne, iz medija. Razlog podnošenja prijave je bio što nisam bio siguran da će se bilo što poduzeti, ne samo prema Todoriću nego prema svim ljudima koji sudjelovali u priči oko Agrokora.

Nije li malo shizofrena situacija da šaljete kaznenu prijavu mjesec dana od sastanka s Todorićem i je li on želio aktivirati predstečajnu nagodbu?

- Ima informacija da su se predstečajne nagodbe pripremale u poduzećima, a to znači da onaj tko uđe u predstečajnu nagodbu njemu se otpisuje 60 ili čak 80 posto dugovanja, Znate tko su ljudi koji to ne bi naplatili? Mali ljudi, mali dobavljači iz Slavonije i Neretve koji bi bankrotirali da se uđe u predstečajnu nagodbu.

Tko je veći problem u cijeloj priči? Ivica Todorić ili ljudi koji su mu to omogućili?

- Kada bi gospodin Todorić htio biti iskren, otvoren i hrabar u razgovoru s njim bi to vjerojatno mogli saznati. On je u razgovoru u Vladi više puta istaknuo što je napravio za Republiku Hrvatsku i pozivam ga da otkrije što se sve događalo u hrvatskom gospodarstvu proteklih 20 godina, rekao je Petrov.

Power point prezentacija

Voditelj mu je u jednom trenutku pokazao dokumente iz prezentacije koju je objavio Jutarnji list te ga pitao može li potvrditi autentičnost, na što je Petrov rekao kako bi mu trebalo 15-ak minuta da pregleda sve papire, ali da može potvrditi da je na sastanku prikazana Power point prezentacija s podacima o stanju u Todorićevom koncernu.

Rekao je kako postoji mogućnost da su konkretni papiri prikazani na drugom sastanku, na kojem on, kako kaže, nije sudjelovao, a vjeruje da se naknadno održao.

Todorić se okružio odvjetničkom kremom, navodno je sada u Beogradu. Dođe li do suđenja, koliko to može trajati?

- Ne brine me toliko koliko može trajati, mene je strah scenarija koji je prošao gospodin Ivo Sanader. Kada se netko može dogovoriti, onda će se dogovoriti. Pojeo vuk magare. Proći će 10,15 godina, nikoga to više neće zanima. Zaista želim da se više nikad ne pojavi priča s Agrokorom i da gospodarstvo bude konkurentnije, a to se može samo ako se raščisti situacija. Zato se nadam da će pravda biti zadovoljena. - rekao je Petrov za N1.

Je li Knighthead fond raspolagao povlaštenim informacijama kako tvrdi Ivica Todorić? On sad žestoko udara na sam vrh države, da je izvršen zločinački pothvat na kojem je njemu na nezakonit način oduzeto poduzeće.

- Kada bi bile istinite njegove tvrdnje o stanju u koncernu, te tvrdnje bi mogle upaliti. Ali situacija je bila daleko gora. Do lex Agrokora je sve bilo čisto, ono što se događa poslije mi budi sumnju i o svemu onome što će se događati. u budućnosti. Izvješća kasne tri do četiri mjeseca, plan restrukturiranja, ja nisam čuo da on postoji.

Napravljen je kontroverzni roll-up model? - dodao je voditelj emisije.

- Tako je. On se nikada nije spomenuo dok god smo mi bili u Vladi.

Anonimna prijava

Podignuta je i anonimna kaznena prijava protiv Ante Ramljaka i Martine Dalić. Prvo se smatralo da je od Ivice Todorića, no on je to demantirao poručivši da on ne šalje anonimne prijave. Treba li DORH po njoj postupati?

- Treba postupati po svakoj kaznenoj prijavi. Koliko ja znam anonimnost znači da se netko neće izložiti. Uvijek bi bilo poželjnije da je potpisana, ali može postojati neki strah.

U prijavi se spominje odvjetnik koji je radio za Knighthead pa za Ramljaka, pa još neki ljudi koji su zastupali Knighthead, a bili su Ramljakovi savjetnici. Vjerujete li da će DORH postupati. Što mislite o Dinku Cvitanu i njegovoj poziciji? On je isto bio zaposlenik Agrokora?

- Ne znam to, u ovom trenutku se ne mogu sjetiti.

Može li DORH sa svojim mogućnostima ovo srediti?

- Sve se može ako se hoće. Onda će moći zatražiti iz zaliha. Prije lokalnih izbora je Plenković rekao tada još ministru, Vlahi Orepiću da u vrijeme kampanje neće biti nikakvih istraga. Zaključio je suradnju s Mostom pa na sjednici Vlade odobrio dodatne financije DORH-u za Agrokor.

Todorić pokajnik?

Ivan Pernar je danas u Saboru predložio da bi se Todoriću trebao dati status zaštićenog svjedoka ili pokajnika.

- Ja ne želim da on kao jedna osoba bude žrtveno janje za sve ono što se događalo u pozadini zadnjih 20 godina. Bi li mu bila dana mogućnost pokajnika... Ne bi to možda bila opcija za baciti. Mislim da će biti pokajnika u ovom slučaju. Mnogi se busaju kao hrabri, ali kad policija pokuca na vrata, to drugačije izgleda. Mislim da u ovoj situaciji neće nedostajati pokajnika.

Mislite da u ovom trenutku Vlada i Todorić održavaju neku vrstu kontakta? - upitao je voditelj.

 - Iskreno, mislim da ne. Mislim da ovo više sliči na jedan ljubavni prekid nakon niza godina partnerstva u kojem se vidi da određeni dogovori koji su vladali u vezi više ne vrijede. - odgovorio je Petrov.

Jedan dio javnosti očekuje vidjeti Todorića u zatvoru i prazne Kulmerove dvore. Ili smatrate da trebaju neki drugi ljudi odgovarati?

- Smatram da trebaju svi.

Istražno povjerenstvo

Što bi moglo pokazati, ako se osnuje, istražno povjerenstvo za Agrokor?

- Ja sam čuo da HDZ nije za to da se to dogodi. To je presudno da se dozna istina. Istražno povjerenstvo ne određuje kaznenu odgovornost. Krivo se postavlja teza da DORH to radi pa da povjerenstvo nije potrebno. Ne, DORH radi po pitanju kaznene odgovornosti, a povjerenstvo upravo utvrđuje potencijalne veze, dužnosnike, ministre, zastupnike... i pokazuje je li postojala sprega politike i tržišta. Je li postojala dogovorena ekonomija.

- Ja sam prije pet mjeseci postavio pitanje kako to da u 10 godina Porezna uprava ni jednom nije ušla dubinskim nadzorom u tvrtku koja je najveća kompanija u regiji. Što na to mogu reći svi poslodavci kojima Porezna svako malo kuca na vrata?

Tko je za to odgovoran?

- U pet mjeseci nisam dobio odgovor niti od političara niti se itko pozabavio tim pitanjem. Ono što su meni rekli, od 2007. porezni nadzor nije ušao u Agrokor d.d. Ministri su bili Slavko Linić, Martina Dalić, Boris Lalovac, Zdravko Marić.

Njih jednako smatrate odgovornim?

- Oni bi trebali objasniti govorim li ja istinu. Nitko nije progovorio niti riječ. Neka kažu da lažem. A ako ne lažem, ne bismo li se svi trebali zapitati - završio je Petrov.

petak, 22. rujna 2017.

IZVANREDNA UPRAVA AGROKORA KRATKO O IZNENADNOM ISTUPU TODORIĆA Nakon njegova pisma oglasili se tek jednom rečenicom!



Izvanredna uprava Agrokora ne želi komentirati priopćenje za javnost Ivice Todorića u kojem on proziva Vladu da je povlačila političke poteze želeći steći kontrolu nad koncernom te u kojem je najavio pokretanje svih pravnih radnji koje su mu na raspolaganju u Hrvatskoj i pred međunarodnim tijelima."Izvanredna uprava na gospodina Todorića nema nikakvog komentara", priopćeno je iz koncerna.
Ivica Todorić u petak je u priopćenju za javnost prozvao Vladu da je povlačila političke poteze želeći steći kontrolu nad Agrokorom te je najavio da će u cilju zaštite vrijednosti ulaganja u Agrokor, radnih mjesta i gospodarstava država u kojima posluje, pokrenuti sve pravne radnje koje su mu na raspolaganju u Hrvatskoj i pred međunarodnim tijelima.Todorić je najavio da će javnim istupima i objavom relevantnih dokumenata u potpunosti razotkriti spregu politike, privatnih interesa čelnika fondova i važnih ljudi iz samog Agrokora, koja je stvarni razlog donošenja neustavnog zakona nazvanog lex Agrokor. Tvrdi da je kompanija na početku 2017., dok su Agrokor vodili on i njegov management, imala čvrst plan za napredak i uspješan rast te isplatu vjerovnika u skladu sa zakonskim obvezama.
Vladu je prozvao da je u to vrijeme povlačila političke poteze želeći steći kontrolu nad Agrokorom kroz, očito, unaprijed pripremljen plan. Smatra da je cilj takvog djelovanja najviših dužnosnika Vlade i Sabora bio kroz izravni politički intervencionizam donijeti neustavni lex Agrokor i nacionalizirati privatnu imovinu.
Tvrdi i da su on i Uprava Agrokora potpisali aktivaciju zakona "pod ucjenom, prisilom, prijetnjama, manipulacijama zakonskim odredbama i neviđenim medijskim linčem". Navodi i da su protiv Agrokora pokrenute brojne sudske tužbe, da je prihod pao za oko 20 posto, a sinergije koje vrijede milijarde nesmiljeno se uništavaju.

srijeda, 20. rujna 2017.

OSUMNJIČENIK ZA UBOJSTVO TORCIDAŠA PREDAO SE POLICIJI Nakon više od mjesec dana završena potraga za Nikolom Gusićem Janjićem



Splitska policija u srijedu je, nakon više od 40 dana bijega, uhitila Nikolu Gusića Janjića (24) kojega tereti da je 11. kolovoza u Stobreču ubio 23-godišnjeg Ivana Matu Blaževića.
Vijest o uhićenju poslijepodne je objavljena na MUP-ovoj internetskoj stranici na kojoj se ne otkriva identitet osumnjičenoga za ubojstvo.
"Od počinjenja kaznenog djela osumnjičeni se nalazio u bijegu, a danas, oko 15.25 sati je uhićen na području Splita i priveden u II. Policijsku postaju Split. Oko 17 sati 24-godišnjak je predan u Zatvor u Splitu", izvijestila je policija.Sve okolnosti ubojstva u Stobreču gdje je 11. kolovoza oko 4.15 sati ujutro u kafiću “Reket” 24-godišnjak nožem u srce usmrtio Blaževića, još nisu u cijelosti poznate.
Mediji su isprva nagađali da je sukob dvojice mladića izbio zbog djevojke, da bi se kasnije nagađalo da su se ubojica i žrtva i ranije fizički sukobili pri čemu je osumnjičeni za ubojstvo lošije prošao pa je sa sobom navodno počeo nositi nož.
Blažević je inače bio poznati član navijačke skupine Torcida, a nedugo prije ubojstva nepravomoćno je osuđen zbog sudjelovanja u napadu na nogometnog suca Brunu Marića.

utorak, 5. rujna 2017.

ŠOKANTNE FOTOGRAFIJE ETNIČKOG ČIŠĆENJA U DRŽAVI U KOJOJ VLADA NOBELOVKA Žestoki progoni ne jenjavaju, novi izvještaj donosi stravične brojke

COX’S BAZAR, BANGLADESH - SEPTEMBER 03: Myanmar’s Rohingya refugees walk after crossing Bangladesh-Myanmar border near Teknaf on September 3, 2017 in Cox’s Bazar, Bangladesh. More than 2,600 houses have been burned down in Rohingya-majority areas of Myanmar's northwest in the last week, the government said on Saturday, in one of the deadliest bouts of violence involving the Muslim minority in decades. About 70,000 Rohingya have fled into neighbouring Bangladesh from Myanmar, according to UN refugee agency UNHCR, as aid workers there struggle to cope., Image: 348318819, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Barcroft Media

Progon muslimana u Mjanmaru sve je gori od dolaska na vlast dobitnice Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi, uskraćuju im se isprave i radna mjesta a stvaraju se sela "čista od muslimana", ističe se u izvješću skupina za ljudska prava koje je objavljeno u utorak.Represija nad islamskim zajednicama proširila se sjeverozapadnom pokrajinom Rakhine gdje je 123.000 Rohingya, članova progonjene muslimanske manjine, proteklih dana pobjeglo pred nasiljem, navodi se u izvješću Burmanske mreže za ljudska prava (BHRN).
"Kao musliman, nemam kamo otići u svojoj vlastitoj zemlji", rekao je Kyaw Win, izvršni direktor BHRN-a, nakon objavljivanja izvješća u Bangkoku.
On je progon nazvao "vrlo sustavnom i proračunatom strategijom", navodeći primjere poput nadzora ljudi za vrijeme bogoslužja u džamijama i zabrane ulaska za muslimane u barem 21 selo.
BHRN je od ožujka 2016. razgovarao s više od 350 ljudi u 46 gradova za potrebe izvješće objavljenoga nekoliko dana nakon što je napad militanata Rohingya izazvao brutalan odgovor vojske.

September 4, 2017 - Cox'S Bazar, Bangladesh - Rohingya people build temporary houses on the hill side area near Balukhali, Cox's Bazar, September 4,2017 . Violence erupted in Myanmars Rakhine state on Aug. 25 when the countrys security forces launched an operation against the Rohingya Muslim community. It triggered a fresh influx of refugees towards neighboring Bangladesh, though the country sealed off its border to refugees., Image: 348363630, License: Rights-managed, Restrictions: * France Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News

Izbjeglice koje su došle u Bangladeš optužuju vojnike za spaljivanje domova i za neselektivnu pucnjavu. Vlada kaže da je njezin odgovor bio u skladu sa zakonom i optužuje militante Rohingye za spaljivanje kuća.
Humanitarne agencije imaju poteškoća s pružanjem utočišta i smještajem izbjeglica nakon što je više od 100.000 Rohignya prebjeglo u Bangladeš da izbjegne izljeve nasilja koje je izbilo u Mjanmaru prošli mjesec. Prema procjenama, najmanje je 123.000 ljudi ušlo u Bangladeš nakon izbijanja nasilja u Rakhineu 25. srpnja", rekao je glasnogovornik UNHCR-a u Daki u utorak.
Izbjeglice očajnički trebaju utočište, hranu, liječničku skrb, rekao je te dodao da se svi izbjeglički logori, obližnje škole i društveni domovi u području Cox's Bazara na jugoistoku zemlje koriste za njihov smještaj.
Priljev muslimana Rohingya počeo je nakon što je najmanje 400 ljudi ubijeno u napadima i protunapadima između pobunjenika Rohingya i mjanmarskih sigurnosnih snaga  25. srpnja.
Mnogi su ostali zaglavljeni na granici između Bangladeša i Mjanmara. Deseci su bježeći pred nasiljem poginuli dok su pokušavali prijeći rijekom u Bangladeš. 

GROM IZ VEDRA NEBA - OGORČENI HRVATSKI PRVAK NAPRASNO PREKIDA KARIJERU 'Ništa u nas ne funkcionira kako treba! Nisam ničiji igrač, niti ću to biti!'

Damir Krajac / CROPIX


Kao grom iz vedra neba odjeknula je informacija da se mladi zadarski teškaš Josip Bepo Filipi (25) ostavlja boksa. Za sada privremeno, za nadati se da će se brzo vratiti među konopce. Podsjetimo, riječ je o hrvatskom prvaku i suverenom vladaru svoje kategorije, srebrnom na Mediteranskim igrama u Mersinu 2013, brončanom na Europskim igrama u Bakuu.
Što je razlog? Bepo još uvijek nije prebolio neodlazak na Europsko prvenstvo u Harkiv, kada je umjesto njega išao treći s državnog prvenstva.
- Iako kažu da vrijeme liječi sve rane, gorak okus je još uvijek prisutan jer sam ja trebao ići. To sam zaslužio, ali tako nije mislio onaj koji odlučuje, nema svrhe više se vraćati na to. Bio sam spreman kao nikad - kazuje Bepo.Što sada?
- Bio mi je potreban odmor. Najbolje mjesto za to su rodne Sali. Jasno, veći dio ljeta sam radio jer malo koji boksač u Hrvatskoj može sebi priuštiti da ne radi, od nečeg se ipak treba živjeti. Uzimam predah od boksa, treba mi. Jednostavno, ništa u nas ne funkcionira kako treba. Uvijek se gledaju nečiji sitni interesi, a to mene ne zanima. Dapače, jako me frustrira. Želim samo trenirati, nastupati, cijelog sebe sam uložio u to, ali očigledno to nije dovoljno. Nisam ničiji igrač, niti ću biti. Ako moji dosadašnji rezultati nisu bili jamac da nešto vrijedim, onda u redu. Izvjesno vrijeme me sigurno neće biti, želja mi je okušati se u profesionalnim vodama, ali za to se treba puno toga poklopiti. Vidjet ćemo - rekao je Bepo

HDZ-ovci SE USUGLASILI: TRI MOGUĆA SCENARIJA ZA SPORNU PLOČU U JASENOVCU Podršku Plenkoviću dao i Brkić, a glavno pitanje je bilo tko stoji iza toga

Zagreb, 040917. Trg zrtava fasizma.
Sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a.
Foto: Goran Mehkek / CROPIX




Spomen-ploči HOS-a sa spornim natpisom “Za dom spremni” nije mjesto u Jasenovcu - zaključak je to HDZ-ovaca nakon što su održali sjednicu Predsjedništva i Nacionalnog vijeća. No, kako su sinoć istaknuli neki članovi stranke, tako nije odlučeno zbog ultimatuma njihovih koalicijskih partnera nego je riječ o političkoj odluci HDZ-a, Vlade i premijera Andreja Plenkovića. O HOS-ovoj ploči na sjednici se najviše raspravljalo, a kako doznajemo, spominjala su se tri scenarija - jedan je da ploča ostane, ali da se ukloni sporni naziv “Za dom spremni”, druga da se ploča preseli u Novsku o čemu su mediji već pisali, a treći da se ploča potpuno skine.Do toga bi došlo ako se ne bi postigao dogovor s udrugama. Problem s pločom, kako su nam rekli neki od sudionika sastanka, svakako će biti riješen do početka sjednice Sabora i aktualnog sata. Izvori s HDZ-ova sastanka kažu kako tijekom rasprave nije bilo povišenih tonova, a doznajemo da se dosta govorilo o tome kako priča s pločom nije slučajna, s obzirom da je postavljena, kako su neki istaknuli, samo tjedan dana nakon što je Plenković preuzeo Vladu. Isticali su kako je tu riječ o provokaciji te da je pitanje tko stoji iza svega toga. Na kraju su svi oko ploče dali podršku Plenkoviću, uključujući i njegova zamjenika Milijana Brkića.
Na sastanku se govorilo i o porezu na nekretnine, za koji je rečeno da ga treba temeljito pripremiti te izmijeniti nekoliko ključnih točaka. Zaključeno je kako je priča oko poreza, ali i oko ploče HOS-a bila loše iskomunicirana, čime su HDZ-ovci, kako kažu, sami sebi stvorili problem. Razgovaralo se i o kurikularnoj reformi za koju je Plenković, navodno, kazao kako je “to jedno od najvažnijih pitanja koje će on riješiti”, a bilo je govora i o požarima, proslavi Oluje, rejtingu HDZ-a i drugim temama.

ALARMANTNI REZULTATI NAJNOVIJEG ISTRAŽIVANJA Najnaseljenija područja postat će ubojite zamke za siromašne, petina čovječanstva morat će pobjeći!

, Image: 339380423, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Dijelovi Južne Azije, gdje živi gotovo petina čovječanstva, mogli bi postati pretopli za život ljudi do kraja ovog stoljeća, otkrilo je novo istraživanje provedeno na Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Ako se globalno zagrijavanje nastavi sadašnjom brzinom, smrtonosni toplinski valovi počet će već za koje desetljeće pogađati dijelove Indije, Pakistana i Bangladeša, pokazale su detaljne računalne simulacije.
Posebno će biti pogođena ključna poljoprivredna područja u dolinama rijeka Ind i Ganges, što će smanjiti proizvodnju hrane i dovesti do masovne gladi u jednoj od najnapučenijih regija na svijetu.
- Klimatske promjene nisu apstraktni koncept, imaju utjecaj na veliki broj ranjivih ljudi, rekao je profesor Elfatih Eltahir s MIT-a.
Područja koja će biti pogođena ovim toplotnim udarima uključuju sjevernu Indiju, južni Pakistan i Bangladeš, gdje živi oko 1,5 milijardi stanovnika.
U ovom trenutku, oko 2 posto ljudi u indiji ponekad je izloženo ekstremnim utjecajima vrućine i vlage. No, do 2100. godine, ta bi brojka mogla narasti do 70 posto, ukoliko se ništa ne učini kako bi se zaustavile ili barem usporile klimatske promjene.
Toplinski udari u jugoistočnoj Aziji ubili su oko 3,500 ljudi tokom ljetnih mjeseci 2015. godine, a takvi će događaji postati sve ćešći i sve intenzivniji, tvrde znanstvenici.
Do 2100. godine, Perzijski zaljev postat će najtoplija regija na svijetu, no radi se o relativno malom broju ljudi u bogatim državama, koje će se lakše nositi s tim posljedicama. S druge strane, veći dio populacije u južnoj Aziji morat će se preseliti zbog paklenih temperatura i sasušenih plodova.
Najsmrtonosniji je učinak kombinacije topline i vlažnosti zraka. Temperatura od 'samo' 34,5 stupnjeva celzija, uz vlažnost zraka od 80 posto, stvara osjet temperature od skoro 54 stupnja celzija - smrtonosno po ljude koji se uz toliku vlažnost zraka jednostavno ne mogu dovoljno ohladiti znojenjem.
Iako se do sada većina istraživanja klimatskih promjena fokusirala na podizanje razine mora, te na poplave koje bi mogle uslijediti, stručnjaci s MIT-a zabrinuti su da bi toplina i vlaga mogle imati znatno razorniji utjecaj na ljude, koji bi se mogao osjetiti mnogo ranije.

Uvijena maslenica sa sirom

Jako fina pogača koja se može praviti sa ili bez sira Sastojci Tijesto: 500 g glatkog brašna 1 jaje 250 ml vode (ja sam stavljala...